Farma Babindol

Skleník v Babindole postavili slovenskí majitelia koncom roku 2014.

Skleník je najmodernejším skleníkom na Slovensku, ktorý je v našej krajine jediným skleníkom s kompletnou pestovaciou plochou 2,4 ha určenou na pestovanie počas zimnej sezóny (október - júl). Jedná sa o rodinnú farmu, ktorá zamestnáva ľudí z regiónu. Mnohí zamestnanci majú viacročné skúsenosti s prácou v skleníku napr. v Rakúsku a Holandsku. Napríklad taký agronóm má vyše 5-ročnú prax zo skleníku v Rakúsku, kde sa pestovali identické odrody cherry rajčín aké sú teraz pestované v Babindole.

Vedúci zamestnanci absolvovali školenia v Holandsku, v Rakúsku a v Maďarsku v oblasti pestovania rajčín, vedenia skleníkového hospodárstva a biologickej ochrany. Poradenstvo v oblasti pestovania a biologickej ochrany im tiež poskytujú poprední holandskí agronómovia a odborníci, ktorí tento skleník navštevujú a kontrolujú niekoľko krát za mesiac.

Pestuje sa bez chémie, výhradne s biologickou ochranou ako sú užitočné chrobáky proti škodlivému hmyzu či pomarančová kôra proti múčnatke. Inšpirovali sa holandskou filozofiou a preto investujú každý týždeň nemalé peniaze práve do biologickej ochrany. Dovozové rajčiny sa často nechávajú dozrieť len na 30% a dozrievajú až na ceste a v skladoch. Oproti tomu tieto cherry rajčiny z babindolu prirodzene dozrievajú na strapci na 95%, preto nie len ich kvalita, ale aj chuť a vôňa je neporovnateľná s dovozom. Ako hovoria: “Rakúsku kvalitu paradajok poznáme veľmi dobre, nakoľko si v tomto regióne konkurujeme a sme presvedčení, že sa nemáme začo hanbiť, naopak, veríme že kvalita našich produktov je minimálne porovnateľná.”

Kvalitou aj chuťou sú tieto rajčiny skutočne na vysokej úrovni, čo ešte podčiarkuje aj fakt, že Nitra je od farmy vzdialená 10 km a tak sú u nich kontroly na dennom poriadku, nakoľko v Nitre sedia všetky kontrolné orgány týkajúce sa poľnohospodárstva a kontroly rastlín.

Taktiež farma vlastní všetky potrebné certifikáty a v súčasnosti pracujú na certifikáte BIO PRODUKTU. Modernosť skleníka spočíva aj v jeho energetickej úspornosti, kde sa napr. na závlahu používa dažďová voda zo zbernej nádrže pri skleníku a už použitá voda zo závlahy, čiže drenážna voda sa recykluje cez pieskové filtre a UV filtre na ďalšie použitie do závlahy. Používajú sa napr. aj tzv. "energetické clony" na udržanie teploty v skleníku počas zimy. V Babindole je v pláne v priebehu 1-2 rokov postaviť okrem iného aj skleníky na pestovanie rôznej šalátovej zeleniny a byliniek (V najbližších rokoch sa dokonca chystá aj výstavba skleníkov v Chorvátsku s ďalšími druhmi zeleniny). Tento rok sa tiež sa začalo s výstavbou skleníka o rozlohe 5 ha v Leviciach, ktorý bude mať rovnaké zameranie ako skleník v Babindole a výsadba cherry rajčín v ňom je plánovaná štandardne na koniec augusta.

 

Za nás: “Držíme palce v týchto smelých plánoch”