0
Uhorka šalátová foto
Uhorka šalátová ZAHR0099 Ovocie a zelenina

Uhorka šalátová

Slovenskí farmári
Slovenskí farmári
0.97 Skladom 0,97€

Balenie


Produkt treba objednať do:

 • Pondelok 21:00
 • Utorok 21:00
 • Streda 21:00
 • Štvrtok 21:00
 • Nedeľa 21:00

Produkt doručujeme v dňoch:

 • Ne 22.9
 • Po 23.9
 • Ut 24.9
 • Str 25.9
 • Stv 26.9
 • Pia 27.9
 • So 28.9
 • Ne 29.9
 • Po 30.9
 • Ut 1.10

Sú známe dva druhy uhoriek – uhorka dlhá a štíhla s hladkou šupkou, ktorú nazývame – šalátová. Tieto druhy bývajú silnejšie, s bradavičnatou šupkou, ktoré nikdy nenechávame dorásť. Naopak tie najvyhľadávanejšie sú drobnejšie plody (veľkosti 7 – 9 cm), ktoré nakladáme. Tento druh poznáme ako nakladačky. Pôvod Prvé písomné zbierky o uhorkách nasvedčujú, že táto chutná, osviežujúca zelenina pochádza z východnej Indie. Asi v 5. storočí pred n.l. začali uhorky pestovať aj Gréci a Rimania. V stredoeurópskom priestore sa uhorky udomácnili až v stredoveku a v súčasnosti tu patria k najrozšírenejším druhom zeleniny. Iné názvy cucumis sativus (lat), okurka (cz), cucumber (en), gurke (de) Nutričné hodnoty 100g uhoriek obsahuje: 3.63g sacharidov, 0.65g bielkovín a 0.5g vlákniny.   Minerály: Draslík – 147mg Fosfor – 24mg Horčík – 13mg Mangán – 0.079mg Sodík – 2mg Vápnik – 16mg Zinok – 0.2mg Železo – 0.28mg   Vitamíny: Vitamín B1 – 0.027mg Vitamín B2 – 0.033mg Vitamín B3 – 0.098mg Vitamín B5 – 0.259mg Vitamín B6 – 0.04mg Vitamín B9 – 7mg Vitamín C – 2.8mg Vitamín K – 16.4µg Ďalšie účinné látky Plody uhorky obsahujú až 97% čistej vody. Uhorka sa stáva zaujímavou najmä obsahom kyseliny tartrónovej, ktorá zabraňuje tomu, aby sa škrob v organizme premenil na tuk. Význam pre zdravie Uhorka podporuje činnosť pečene, nerobí dobre žlčnikárom a ľahko i po nej môže prehnať. Oddávna bola považovaná za účinný prípravok na udržanie mladistvej pokožky, hoci vtedy ešte nič netušili o jej liftingových účinkoch. Preto ju často obsahujú prípravky proti vráskam a na vyrovnávanie niektorých pleťových defektov. Pokožku hydratuje, pretože jej telo až z deväťdesiatich piatich percent tvorí voda. Liečivé prípravky na spálenú pokožku po slnku síce nenahradí, ale suchej a spálenej pleti dodá vodu. Stačí ju nakrájať a priložiť na postihnuté miesta. Sťahuje tiež póry a robí ich menej viditeľnými. Vďaka svojim bieliacim účinkom dokonca zjemňuje pehy. Zaujímavosť Spravte si vlastnú pleťovú masku z uhorky! Je to úplne jednoduché. Postačí ak uhorku nastrúhate a pridáte kyslú smotanu. Potom stačí naniesť už len na očistenú pleť a nechať 15 minút pôsobiť. Upozornenie Uhorky je potrebné dôkladne rozžuť, inak môžu spôsobiť žalúdočné problémy alebo nafukovanie. Osoby trpiace hnačkou alebo vodnatou stolicou by mali konzumovať uhorky s mierou.   Zdroj: www.nazdravie.sk  

Sú známe dva druhy uhoriek – uhorka dlhá a štíhla s hladkou šupkou, ktorú nazývame – šalátová. Tieto druhy bývajú silnejšie, s bradavičnatou šupkou, ktoré nikdy nenechávame dorásť. Naopak tie najvyhľadávanejšie sú drobnejšie plody (veľkosti 7 – 9 cm), ktoré nakladáme. Tento druh poznáme ako nakladačky.

Pôvod

Prvé písomné zbierky o uhorkách nasvedčujú, že táto chutná, osviežujúca zelenina pochádza z východnej Indie. Asi v 5. storočí pred n.l. začali uhorky pestovať aj Gréci a Rimania. V stredoeurópskom priestore sa uhorky udomácnili až v stredoveku a v súčasnosti tu patria k najrozšírenejším druhom zeleniny.

Iné názvy

cucumis sativus (lat), okurka (cz), cucumber (en), gurke (de)

Nutričné hodnoty

100g uhoriek obsahuje: 3.63g sacharidov, 0.65g bielkovín a 0.5g vlákniny.

 
Minerály:
Draslík – 147mg
Fosfor – 24mg
Horčík – 13mg
Mangán – 0.079mg
Sodík – 2mg
Vápnik – 16mg
Zinok – 0.2mg
Železo – 0.28mg
  Vitamíny:
Vitamín B1 – 0.027mg
Vitamín B2 – 0.033mg
Vitamín B3 – 0.098mg
Vitamín B5 – 0.259mg
Vitamín B6 – 0.04mg
Vitamín B9 – 7mg
Vitamín C – 2.8mg
Vitamín K – 16.4µg

Ďalšie účinné látky

Plody uhorky obsahujú až 97% čistej vody. Uhorka sa stáva zaujímavou najmä obsahom kyseliny tartrónovej, ktorá zabraňuje tomu, aby sa škrob v organizme premenil na tuk.

Význam pre zdravie

Uhorka podporuje činnosť pečene, nerobí dobre žlčnikárom a ľahko i po nej môže prehnať. Oddávna bola považovaná za účinný prípravok na udržanie mladistvej pokožky, hoci vtedy ešte nič netušili o jej liftingových účinkoch. Preto ju často obsahujú prípravky proti vráskam a na vyrovnávanie niektorých pleťových defektov. Pokožku hydratuje, pretože jej telo až z deväťdesiatich piatich percent tvorí voda. Liečivé prípravky na spálenú pokožku po slnku síce nenahradí, ale suchej a spálenej pleti dodá vodu. Stačí ju nakrájať a priložiť na postihnuté miesta. Sťahuje tiež póry a robí ich menej viditeľnými. Vďaka svojim bieliacim účinkom dokonca zjemňuje pehy.

Zaujímavosť

Spravte si vlastnú pleťovú masku z uhorky! Je to úplne jednoduché. Postačí ak uhorku nastrúhate a pridáte kyslú smotanu. Potom stačí naniesť už len na očistenú pleť a nechať 15 minút pôsobiť.

Upozornenie

Uhorky je potrebné dôkladne rozžuť, inak môžu spôsobiť žalúdočné problémy alebo nafukovanie. Osoby trpiace hnačkou alebo vodnatou stolicou by mali konzumovať uhorky s mierou.

 

Zdroj: www.nazdravie.sk